• it
  • en

OFFICIAL PROGRAMME

DAYTIME INDOOR SCREENING
Location: Hotel Principe / Cinema Room
10 am – 6 pm

Euterpe: Music Films
International shorts about music, plus two cult documentaries

10 am – 11 am
A selection of short films in collaboration with Shorts On Tap London:
– Walls (7min) Palestine, 2017 directed by Maik Schuster, Fatmir Dolci & Max Paschke – opening film
– Curse of Lono: Saturday Night (18min) United Kingdom, 2017 directed by Alex Walker
– Talisco: Run (11min) United States, 2016 directed by Zack Spiger & Matt Larson
– I am Sex (4min) Israel, 2017 directed by Yuval Haker
– My Martian Dad (15min) United Kingdom, 2017 directed by Amy Jean Carlsson

*** 30min break for refreshments ***

11:30 am – 01 pm
– Here to Be Heard: The Story of the Slits (1h 26min) United Kingdom, 2017 directed by William E. Badgley

*** 1h lunch break ***

2 pm – 4 pm
– B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 (1h 32min) Germany, 2015 directed by
Jörg A. Hoppe, Heiko Lange and Klaus Maeck
Followed by Q&A with Klaus Maeck

*** 1h break for networking/refreshments ***

MASTERCLASS
Location: Hotel Principe / Cinema Room

5 pm – 6 pm
Film Festivals
Speaker: Natalie MacMahon, Founder at Female Filmmakers Festival Berlin
Followed by Q&A

*** to wrap up: networking session at the bar *** 

NIGHTTIME OUTDOOR SCREENING
Location: Bagni 51 / Siren Beach
9 pm – 1 am

Special Guest: Centro Sperimentale – Sede de L’Aquila
A selection of engaging documentaries made by the CSC graduates

– Due Terre in Una: Two Lands in One (37min) Italy, 2017 directed by Flaminio Muccio & Chiara Napoli – opening film
– La Casa delle Mamme: Home Moms (43min) Italy, 2017 directed by Eva Bearzatti & Giorgio Santise
– Cosa faccio nella Vita?: What do I do in Life? (26min) Italy, 2017 directed by Manuel De Pandis, Fabio Fusillo & Giovanni Sfarra
– Exhibit Human (40min) Italy, 2016 directed by Arianna Vergari, Marco Camilli & Valentina Traini

Intro by the CSC professors + 2h 30min total runtime

DAYTIME INDOOR SCREENING
Location: Hotel Principe / Cinema Room
10 am – 6 pm

Sirene: F-rated Films
Films made by women, to promote equality in the entertainment industry

10 am – 11 am
A selection of short films in collaboration with Shorts On Tap London:
– İpler: The Yarn (10min) Turkey, 2016 directed by Gökce Pehlivanoglu – opening film
– Leeches (27min) India, 2017 directed by Payal Sethi
– Nero (5min) United Kingdom, 2017 directed by Natasza Cetner
– Gibberish (13min) United Kingdom, 2016 directed by Nathalie Biancheri

*** 30min break for refreshments ***

11:30 am – 01 pm
– Unterdruck: Under Pressure (33min) Austria, 2016 directed by Lilli Schwabe
– Mesle Bache Adam: Like a Good Kid (20min) Iran, 2018 directed by Arian Vazirdaftari
– Nona (36min) Germany, 2017 directed by Steffen Hildebrandt

*** 1h lunch break ***

2 pm – 3:30 pm
– Girl Fact: A Teenage Guide to Survive Sex Slavery (17min) Belgium, 2017 directed by Maël G. Lagadec
– Irgendwer: Someone (14min) Germany, 2017 directed by Marco Gadge
– Chuckwalla (24min) Greece, 2017 directed by Korinna Krauss
– Vera: Faith (15min) Russian Federation, 2017 directed by Tatiana Fedorovskaya
– Eaglehawk (21min) Australia, 2016 directed by Shannon Murphy

*** 1h 30min break for networking/refreshments ***

MASTERCLASS
Location: Hotel Principe / Cinema Room

5 pm – 6 pm
Gazing into the World of Contemporary Female Italian Documentary Filmmakers
Speaker: Anita Trivelli, Prof. Film History and Criticism at the Department of Modern Languages, Literatures and Cultures, University “G. D’Annunzio”
Within the framework of “European Researchers’ Night”, UdA & BRIDGE
Followed by Q&A

*** to wrap up: networking session at the bar ***

NIGHTTIME OUTDOOR SCREENING
Location: Bagni 51 / Siren Beach
9 pm – 1 am

9 pm – 10:30 pm
Special Guest: Legambiente
Screening of a documentary on sea pollution

– The Plastic Whale (45min) United Kingdom, 2017 produced by Sky UK
With intro, Q&A session & brief networking session

*** 30min break for refreshments ***

11 pm – 1 am
Siren Film Festival’s Official Selection
Movie Marathon of Edgy Genre Films (unconventional Documentary, Comedy Horror, Thriller, Sci-fi, etc.)

– Anderswo: Elsewhere (30min) Germany, 2017 directed by Adrian Figueroa
– Der letzte Tropfen: The Last Drop (9min) Germany, 2017 directed by Sascha Zimmermann
– Die Pförtner: The Gatekeepers (9min) Germany, 2018 directed by Mirko Hans
– Maneki Neko (19min) Greece, 2017 directed by Manolis Mavris
– New Feelings (19min) Russian Federation, 2018 directed by Anastasia Nechaeva
– Bot (23min) Germany, 2018 directed by Daniel Hoffmann
– Blood is Spirit (15min) Germany, 2017 directed by Rupert Gruber

SURPRISE SHOW! TBA

Video Art
– No Where – Now Here (5min) International, 2018 produced by Ultrastudio
– Edge of Alchemy (17min) United States, 2017 directed by Stacey Steers
– Il Silenzio di Maria: Maria’s Silence (38min) Italy, 2017 directed by Cesare Bedogné

OFFICIAL SELECTION

Euterpe: Music Films

  • Walls (7min) Palestine, 2017 directed by Maik Schuster, Fatmir Dolci & Max Paschke – opening film
  • Curse of Lono: Saturday Night (18min) United Kingdom, 2017 directed by Alex Walker
  • Talisco: Run (11min) United States, 2016 directed by Zack Spiger & Matt Larson
  • I am Sex (4min) Israel, 2017 directed by Yuval Haker
  • My Martian Dad (15min) United Kingdom, 2017 directed by Amy Jean Carlsson
  • Here to Be Heard: The Story of the Slits (1h 26min) United Kingdom, 2017 directed by William E. Badgley
  • B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 (1h 32min) Germany, 2015 directed by
    Jörg A. Hoppe, Heiko Lange and Klaus Maeck

Sirene: F-rated Films

  • İpler: The Yarn (10min) Turkey, 2016 directed by Gökce Pehlivanoglu – opening film
  • Leeches (27min) India, 2017 directed by Payal Sethi
  • Nero (5min) United Kingdom, 2017 directed by Natasza Cetner
  • Gibberish (13min) United Kingdom, 2016 directed by Nathalie Biancheri
  • Unterdruck: Under Pressure (33min) Austria, 2016 directed by Lilli Schwabe
  • Mesle Bache Adam: Like a Good Kid (20min) Iran, 2018 directed by Arian Vazirdaftari
  • Nona (36min) Germany, 2017 directed by Steffen Hildebrandt
  • Girl Fact: A Teenage Guide to Survive Sex Slavery (17min) Belgium, 2017 directed by Maël G. Lagadec
  • Irgendwer: Someone (14min) Germany, 2017 directed by Marco Gadge
  • Chuckwalla (24min) Greece, 2017 directed by Korinna Krauss
  • Vera: Faith (15min) Russian Federation, 2017 directed by Tatiana Fedorovskaya
  • Eaglehawk (21min) Australia, 2016 directed by Shannon Murphy

Official Selection

  • Due Terre in Una: Two Lands in One (37min) Italy, 2017 directed by Flaminio Muccio & Chiara Napoli – opening film
  • La Casa delle Mamme: Home Moms (43min) Italy, 2017 directed by Eva Bearzatti & Giorgio Santise
  • Cosa faccio nella Vita?: What do I do in Life? (26min) Italy, 2017 directed by Manuel De Pandis, Fabio Fusillo & Giovanni Sfarra
  • Exhibit Human (40min) Italy, 2016 directed by Arianna Vergari, Marco Camilli & Valentina Traini
  • The Plastic Whale (45min) United Kingdom, 2017 produced by Sky UK
  • Anderswo: Elsewhere (30min) Germany, 2017 directed by Adrian Figueroa
  • Der letzte Tropfen: The Last Drop (9min) Germany, 2017 directed by Sascha Zimmermann
  • Die Pförtner: The Gatekeepers (9min) Germany, 2018 directed by Mirko Hans
  • Maneki Neko (19min) Greece, 2017 directed by Manolis Mavris
  • New Feelings (19min) Russian Federation, 2018 directed by Anastasia Nechaeva
  • Bot (23min) Germany, 2018 directed by Daniel Hoffmann
  • Blood is Spirit (15min) Germany, 2017 directed by Rupert Gruber
  • No Where – Now Here (5min) International, 2018 produced by Ultrastudio
  • Edge of Alchemy (17min) United States, 2017 directed by Stacey Steers
  • Il Silenzio di Maria: Maria’s Silence (38min) Italy, 2017 directed by Cesare Bedogné

PARTNER

SPONSOR